Ako sa ochrániť pred koronavírusom? Pozrite si rady.

blog-corona

V súčasnosti zatiaľ neexistuje žiadna vakcína na prevenciu proti tomuto novému typu koronavírusu. Najlepší spôsob je zabrániť tomu, aby sme s ním vôbec prišli do kontaktu.

Ako mnohí vieme, vírus sa šíri hlavne z človeka na človeka.

  • Najmä ak sa nachádzate v blízkom kontakte s ostatnými (2 m vzdialenosť).
  • Prostredníctvom kvapôčiek, ktoré vznikajú pri kýchnutí alebo kašľaní. Tieto kvapôčky môžu pristáť na ústach alebo nosoch ľudí, ktorí sa nachádzajú v blízkosti alebo ich vdýchnuť priamo do pľúc.
  • Vírusy sa môžu šíriť aj prostredníctvom kvapôčiek pristávajúcich na povrchoch, ako sú sedadlá v autobusoch alebo vo vlakoch alebo na pracovných stoloch v škole. Či je to však ďalší hlavný spôsob prenosu závisí od toho, ako dlho vírus prežije na daných povrchoch - môže sa líšiť od hodín až po niekoľko dní.

 

Kroky pre vašu ochranu

Základom je prevencia a zvyšovanie imunity.

Časté umývanie rúk

Umývajte si ruky s mydlom a vodou najmenej 20 sekúnd, najmä potom, ak ste boli na verejnom mieste alebo po fúkaní nosa, kašľaní či kýchaní. Nezabúdajte ani na oblasť medzi prstami a pod nechtami.

V prípade, že nemáte k dispozícii mydlo a vodu, použite dezinfekčný prostriedok na ruky, ktorý obsahuje najmenej 60% alkoholu. Pokryte ním všetky povrchy vašich rúk a trite ich dovtedy, až kým nie sú suché.

Nedotýkajte sa neumytými rukami očí, úst a nosa.

Vyvarujte sa blízkemu kontaktu

Vyhnite sa úzkemu kontaktu s chorými ľuďmi

Ak sa vo vašej komunite šíri COVID-19, dodržujte medzi sebou a ostatnými ľuďmi potrebný odstup. Toto je obzvlášť dôležité pre ľudí, u ktorých je vyššie riziko, že ochorejú.

Bojíte sa, či nie ste chorí?

Laboratóriá už pripravujú ambulantné testy na zistenie koronavírusu COVID-19 vhodné aj na domáce použitie, vďaka ktorým sa budete vedieť otestovať.

 

Kroky na ochranu ostatných

Kontrolujte si pravidelne telesnú teplotu

  • Jednoduchá metóda, na ktorú vám stačí aj lacný teplomer pre deti aj dospelých, je kontrola telesnej teploty každý deň pred odchodom von, do práce alebo školy
  • Máte zvýšenú teplotu? Informujte nadriadených a zvážte ostať doma

Ak ste chorí, zostaňte doma

  • Ak ste chorí, zostaňte doma, s výnimkou potreby lekárskej starostlivosti.

Zakryte si tvár keď kašlete a kýchate

  • Pri kašľaní alebo kýchaní si zakryte ústa a nos použitím vreckovky alebo vnútornej strany lakťa.
  • Použitú vreckovku vyhoďte do koša.
  • Okamžite si umyte ruky mydlom a vodou (aspoň 20 sekúnd), prípadne použite dezinfekčný prostriedok na ruky.

Ak ste chorí, noste ochranné rúško

Masky a rúška na tvár poskytujú určitú ochranu, no nezabránia prechodu menších aerosólových častíc, ktoré môžu preniknúť aj cez materiál rúška. Rúška a ani respirátory nechránia naše oči, ktoré sú tak vystavené nebezpečenstvu.

Mali by ste nosiť rúško, keď ste v okolí iných ľudí (napr. v dave alebo v jednej miestnosti či vo vozidle - zvyčajne verejná doprava) a predtým, ako vstúpite do nemocnice. Ak nie ste schopní nosiť rúško či respirátor (napríklad preto, že vám spôsobuje problémy s dýchaním), mali by ste sa čo najviac snažiť zakryť pri kašlaní alebo kýchaní.

Pozrite si ako si správne vybrať ochrannú masku, rúško alebo respirátor.

Čistenie a dezinfekcia

Denne čistite a dezinfikujte povrchy, ktorých sa často dotýkate. Patria sem stoly, kľučky, svetelné vypínače, kuchynská linka, písacie stoly, telefóny, klávesnice, toalety, vodovodné batérie a umývadlá.

Ak máte horúčku, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, včasne vyhľadajte lekársku pomoc a zdieľajte s nimi svoju cestovnú anamnézu.

Ak ste sa vrátili z postihnutej oblasti za posledné dva týždne, v súčasnosti to už platí z akejkoľvek inej krajiny, zostaňte doma a vyhnite sa kontaktu s ľuďmi počas nasledujúcich 14 dní. To znamená, že nebudete chodiť do práce, do školy alebo na verejne priestory.

Ak ste sa vrátili z infikovanej oblasti a objavili sa u vás vysoké teploty, kašeľ, výtok z nosa, bolesť hrdla alebo ťažkosti s dýchaním, neopúšťajte svoj domov, kým sa neskontaktujete s vašim lekárom.

 

Najlepšia ochrana je prevencia

Vyberte si ochrannú masku, rúško alebo respirátor skladom.

  

Pozrite si ďalšie súvisiace články

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie