Ochráni nás rúško alebo respirátor pred koronavírusom? Tipy, ako si vybrať, kde kúpiť a ako správne používať ochranné pomôcky.

blog-maska

Ochranné rúška sú aktuálne veľkou témou v súvislosti s koronavírusom. Masiek, rúšok a respirátorov je veľa druhov. Aký je medzi nimi rozdiel? Na čo sú dobré? Ako ich používať? Ktorý je funkčný a ochráni vás? 

Aké typy ochranných masiek a respirátorov poznáme?

Ochranné rúška na tvár a ústa

71ERkRm83sL._UL1500_

Jednorázové ochranné rúška na tvár

Ochranné rúško nie je magické brnenie. Nepredstavuje vstupenku do rizikových oblastí a negarantuje totálnu imunitu pred šíriacou sa infekciou. Nosiť by ich mali predovšetkým pacienti, aby nešírili infekciu pri kašľaní a kýchaní kvapôčkami. Rúško vám poskytne iba čiastočnú ochranu a to bez ohľadu na to, či sa bojíte koronavírusu, alebo oveľa pravdepodobnejšej nákazy chrípkou. Účinnosť pritom závisí nielen od typu ochrannej masky, ale aj od toho, či dodržiavate odporúčané postupy a návody na použitie.

Respirátory s filtrom alebo bez filtra podľa ochrannej triedy

51Qbs6hSMqL._UL1001_

Respirátory FFP1

 • Chránia proti pevným časticiam bez zvláštnej toxicity, účinnosť 78%
 • Nechránia pred kvapkami aerosólu, karcinogénnymi časticami, mikroorganizmami (vírusy, baktérie, plesne a ich výtrusy)

Respirátory FFP2 (Respirátory N95 alebo KN95)

 • Chránia proti pevným časticiam alebo škodlivým či dráždivým vodným aerosolom, účinnosť 92%
 • Nechránia pred rádioaktívnymi zlúčeninami, vírusmi a enzýmami.

Respirátory FFP3

 • Chránia proti jedovatým pevným časticiam alebo vodným aerosolom, rizikami triedy III., biologickými zlúčeninami, jedovatými, škodlivými časticami a aerósolom, baktériami-TBC, účinnosť 98%

Niektoré respirátory sú vybavené vybavené tzv. výdychovým ventilčekom - respirátory s filtrom, ktorý zlepšuje dýchanie, znižuje obsah CO2, znižuje teplo a vlhkosť vo vnútri masky.

Aký je rozdiel medzi rúškom a respirátorom?

V ponuke obchodov, ktoré majú ochranné masky a respirátory skladom, si môžete všimnúť rozličné druhy ochranných masiek. Najrozšírenejšie sú chirurgické rúška a respirátory. Každé majú odlišné výhody či nevýhody a hodia sa za rôznych okolností.

Jednoduché filtračné rúška sú cenovo dostupné. Slúžia v prvom rade ako primitívna bariéra. Stoja v ceste nákazám, ktoré sa z tela chorého prenášajú vzduchom pomocou drobných kvapôčok pri kašľaní, kýchaní a dokonca aj pri obyčajnom dýchaní.

Chránia však iba takzvané sterilné pole. Znamená to, že sú v prvom rade určené na bezprostrednú ochranu pacienta pred mikroorganizmami vydychovanými lekármi či sestričkami. Jednoduchý dizajn najlacnejších typov filtračných rúšok však spravidla neumožňuje nastaviť ich tak, aby tesne priliehali k pokožke v okolí nosa a úst. Ich účinnosť sa tým znižuje.

Respirátory spravidla musia spĺňať náročnejšie požiadavky zdravotníckych agentúr.

Sú navrhnuté tak, aby garantovali bezpečné utesnenie medzi tvárou a respirátorom. Človek by vďaka nim mal byť vystavený podstatne nižšiemu množstvu potenciálne škodlivých čiastočiek, patogénov a vírusov (aj koronavírusov), ktoré sú rozptýlené v ovzduší.

Respirátor sa teda oplatí nasadiť v prípade, ak sa chystáte na miesta, kde sa zdržiava veľa ľudí, respektíve ak viete, že sa budete nachádzať v tesnej blízkosti potenciálne infekčných ľudí. Respirátory však ponúkajú najmä špecializovanejšie predajne a ich cena býva v porovnaní s jednoduchou maskou vyššia.

Ako správne nosiť rúšku na tvár?

 • Rúško má zakrývať nos aj ústa. 
 • Ak kašlete či kýchate a nechcete nakaziť iných, nasaďte si na tvár masku alebo respirátor. Ak ste zdravý a bojíte sa nákazy, uprednostnite respirátor.
 • Skôr než sa dotknete masky, umyte si ruky vodou a mydlom.
 • Masku rozbaľte a prehliadnite si ju, či nie je poškodená a nemá trhliny.
 • Horný okraj masky by mal mať modelovateľný prúžok, ktorý zaistí čo najtesnejší kontakt s pokožkou. Priložte túto časť na tvár, upravte okraje, aby neodstávali, a zaistite masku popruhom.
 • Správne nasadená ochranná maska má zakrývať ústa, nos aj bradu.
 • Pri snímaní masky sa dotýkajte iba popruhov, nie časti, ktorá filtrovala vzduch.
 • Maska je jednorazová, po použití ju zahoďte.

Všetky typy rúšok a respirátorov ponúkajú okrem ochrany zraniteľných slizníc aj druhý dôležitý benefit. Bránia tomu, aby ste sa zbytočne dotýkali tváre. Ľudia sa dotýkajú tváre približne 23-krát za hodinu. Vďaka maske klesá riziko, že si vírus prenesiete z kontaminovaného povrchu, ako sú trebárs kľučky, bezprostredne do oblasti úst a nosa. 

Ak ste navyše očkovaní, zvyšujete si imunitu, vediete zdravý životný štýl a dodržiavate správnu a častú hygienu rúk, nasadením ochrannej masky ste urobili pre svoju ochranu maximum.

Kde si zakúpiť ochranné masky, rúška a respirátory skladom?

Ak sa chcete ochrániť, vyberte si z ponuky ochranných masiek alebo respirátorov skladom.

 

Pozrite si ďalšie súvisiace články

 

DrProtect-bubliny-01@2xPrihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie