Máte ťažkosti s bruchom? 10 dôvodov prečo sa to deje a kedy by ste mali navštíviť lekára!

drprotect-radi-blog

Na otázku “Prečo ma bolí brucho?” nevie niekedy nájsť okamžitú odpoveď ani samotný lekár. Je to hlavne aj kvôli všeobecnosti slova brucho, keďže v rámci tráviaceho traktu môže nastať problém v rôznych častiach. Dôležité je teda vedieť popísať presné miesto a charakteristiku bolesti či iné pridružené ťažkosti. V tomto článku sa teda dozviete 10 dôvodov prečo Vás bolí brucho no najprv si bolesti musíme rozdeliť do dvoch hlavných skupín. S trávením a bolesťami brucha nám najlepšie pomohli tieto doplnky. 

Náhle bolesti brucha

Ak Vás zachváti náhla bolesť brucha môže sa jednať o dočasný stav, ktorý prejde no môže znamenať aj vážny problém. Toto je 5 najčastejších dôvodov náhlej bolesti brucha:

1. Prejedanie sa

Ak zjete viac jedla akoby ste mali, začnete sa cítiť nafúknutý aj kvôli tomu, že sa Váš žalúdok roztiahol čo môže spôsobovať náhle nepohodlie či bolesť v oblasti brucha.

Side view of young African American female in agony on couch while having pain in stomach

Zdroj: pexels.com 

2. Jedenie jedál spôsobujúce nafukovanie

Niektoré potraviny ako napríklad fazule alebo marhule obsahujú cukry patriace do skupiny FODMAP (fermentovateľné oligo-, di- a monosacharidy a polyoly). Tie sú tažšie stráviteľné a spúšťajú proces tvorenia plynov čo má za dôsledok nafukovanie a roztiahnutie orgánov tráviaceho traktu, ktoré sú naplnené veľkým množstvom plynov.

Woman Lying on Couch

Zdroj: pexels.com 

3. Žalúdočná/črevná chrípka

Príznaky gastroeneritídy taktiež známej ako žalúdočná či črevná chrípka prídu obvykle nečakane a náhle. Pri vírusovej črevnej chrípke sú tak najčastejšími príznakmi zvracanie, hnačky, bolesť brucha a nevoľnosť. 

White Toilet Paper

Zdroj: pexels.com

4. Prasknutie žalúdočného vredu

Ak máte v žalúdku vred, ktorý neliečite môže to skončiť veľmi zle a to tak, že sa Vám v žalúdku vytvorí diera, z ktorej tak bude vytekať žalúdočná kyselina. Určite ste neraz zažili podobné no mierne bolesti no aj napriek tomu by ste situáciu nemali podceňovať a dať si žalúdok vyšetriť u gastroenterológa.

Stomach Icon, Stomach, Icon, Gut, Digestive Icon

Zdroj: pixabay.com

Za studena lisovaný olej z Pestreca je pre telo prirodzená forma na vstrebávanie účinnej látky silymarínu a posunie vás tak vpred na vašej ceste k zdravej pečeni.

5. Zapál orgánu tráviaceho traktu

Zakaždým keď je nejaký orgán zapálený, tak v tomto mieste pociťujete bolesť. Taký zápal pankreasu si môžete niekedy pomýliť s bežnou bolesťou žalúdka keďže sa pankreas nachádza za ním. Rovnako aj zápal slepého čreva si mnoho ľudí zamení s “klasickou” bolesťou brucha no pri slepom čreve si treba všímať odkiaľ bolesť vyráža. Mnoho ľudí si tak myslí, že bolesť začína v pravej spodnej časti brucha no pri zápale slepého čreva v počiatočnom štádiu bolesť vyžaruje do stredu brucha.

Young man in sleepwear suffering from headache in morning

Zdroj: pexels.com

Chronické bolesti brucha

Pri chronických bolestiach brucha tak problémy pretrvávajú alebo na istý čas prestanú no vždy sa zaručene vrátia naspäť. V takýchto prípadoch viac než odporúčané navštíviť lekára-špecialistu. Toto je 5 najčastejších dôvodov chronických bolestí brucha: 

Dr.Protect Žlčník je vhodný najmä pre ľudí s vyoperovaným žlčníkom, obsahuje prírodné žlčové kyseliny rozpúšťajúce sa v črevách na podporu trávenia.

DrProtect_logo_prezentacia_1_1rr

Prihláste sa a odoberajte rady Dr.Protecta a získajte zľavu 5% hneď teraz.

#formular#

6.  Žalúdočný vred

Ak máte na stenách žalúdka vred, ktorý sme spomínali aj vyššie, môže to spôsobovať pálivú či bodavú bolesť. Hlavne ak máte prázdny žalúdok, keďže žalúdočné kyseliny či šťavy tak tento vred dráždia.  

Woman in Gray Tank Top While Sitting on Bed

Zdroj: pexels.com

7. Pálenie záhy - reflux

Pálivý pocit pri refluxe kyseliny do pažeráka môžete pociťovať aj ako bolesť brucha. Môže sa pravidelne opakovať po jedle či po tom ako ráno vstanete. Lekári tak vravia, že ľudia, ktorí nevedia, že refluxom trpia sa často sťažujú na bolesti brucha po tom ako sa ráno zobudia. Je to kvôli tomu, že v noci ležíme na rovnej ploche a preto sa kyselina zo žalúdka ľahšie nahrnie do pažeráka, ktorý je následne podráždení a môže tak spôsobiť aj bolesť brucha.  

Heartburn, Heartburn Symptoms, Heartburn Causes

Zdroj: pixabay.com 

8. Žlčníkové kamene

Tieto malé kamienky alebo aj väčšie zhluky stvrdnutého materiálu môže zastaviť odtok žlče zo žlčníka či zablokovať kanálik, ktorý vedie z pankreasu. 

Woman Sitting on Floor

Zdroj: pexels.com

9. Slabý krvný obeh

Pri jedení náš tráviaci trakt a najmä črevá potrebujú väčší prísun krvi. Ak však máte zúžené cievy v oblasti tráviaceho traktu napríklad z dôvodu ochorenia ciev, môže to spôsobiť bolesť brucha. 

Photo of Hands with blue veins

Zdroj: pexels.com

Dr.Protect Kurkuma kapsuly podporujú trávenie a činnosť pečene, najmä trávenie tukov a zlepšujú normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému a hladiny cholesterolu. Nájdete ho na odkaze. 

10. Syndróm dráždivého čreva alebo upchatie čreva

Ak Vás bolí vrchná časť brucha, neznamená to, že problém je iba v tejto časti. Napríklad také črevá sú uložené aj vo vrchnej aj spodnej časti brucha. 

Abdominal Pain, Pain, Appendicitis, Bloating

Zdroj: pixabay.com

Medzi menej časté dôvody chronických bolestí brucha je napríklad gastroparéza (spomalené vyprázdňovanie žalúdka) alebo rakovina žalúdka.

Kedy vyhľadať lekára?

Pri tejto otázke zaváži hlavne ako dlho túto bolesť pociťujete a jej závažnosť. Ak kvôli náhlej bolesti brucha nedokážete fungovať, ležíte v posteli, nedokážete sa najesť alebo máte horúčky, mali by ste okamžite ísť na pohotovosť. Ak máte bolesť, ktorá trvá niekoľko dní no nie je až tak hrozná mali by ste zvážiť včasnú návštevu špecialistu. No ak pociťujete novovzniknutú bolesť, mali by ste si zapisovať jednotlivé príznaky a nechať telo vysporiadať sa s tým samo, prípadne siahnite po voľnopredajných liekoch. 

Woman Holding Half-full Glass and White Medicine Pill

Zdroj: pexels.com

Čo bude chcieť vedieť lekár?

Ak vyhľadáte lekársku pomoc, či už na pohotovosti alebo v ambulancii špecialistu, lekár sa Vás bude pýtať mnoho otázok. 

Kde Vás to bolí? Bolesť vo vrchnej alebo strednej časti brucha môže naozaj značiť problémy so žalúdkom či nižšou časťou pažeráka. Ak Vás bolí brucho na pravej strane pod rebrami tak Vám robí problémy žlčník. 

Prišla bolesť náhle alebo Vás už trápi dlhšie? Dlhotrvajúca bolesť môže značiť, že ide o žalúdočný vred alebo pálenie záhy. Náhla silná bolesť však môže značiť niečo závažnejšie ako prasknutý žalúdočný vred či slepé črevo tesne pred jeho prasknutím. 

Ako by ste bolesť opísali? Ak by ste teda povedali, že ide o pálivú bolesť, lekár by z toho mohol vydedukovať, že ide o reflux. 

Bolesti sa po jedle zhoršujú alebo miznú? Odpoveď na túto otázku by mohla potvrdiť alebo vylúčiť žalúdočný vred. 

Je bolesť taká, že ustupuje no neskôr sa zhorší? Ak je Vaša odpoveď na túto otázku “áno” môže sa jednať o upchatie čriev. 

Pridružila sa k bolestiam brucha aj nechcená strata na váhe či anémia? Podľa lekárov je táto kombinácia predzvesťou rakoviny žalúdka, pankreasu alebo čriev. 

Núti Vás bolesť ísť sa vyprázdniť? Takéto príznaky sú jednoznačne spojené so syndrómom dráždivého čreva. 

Pri návšteve lekára, alebo ak nedajbože skončíte na pohotovosti, vždy buďte pripravený odpovedať na tieto otázky. Lekárom v ambulancii tak pomôže aj to, ak si svoje problémy a ich následky budete zapisovať, čo výrazne urýchli ich konanie. Včas sa tak môže odobrať krv, či uskutočniť rôzne vyšetrenia ako endoskopia vrchnej časti tráviaceho traktu. Rovnako lekári skôr prídu na koreň problému a môžu Vám nastaviť liečbu, ktorá Vám od bolestí uľaví.

Ak máte aj vy ťažkosti s trávením, tak si určite pozrite Dr.Protect doplnky výživy a kávoviny na zlepšenie a podporu trávenia. 

drprotect-odporuca-blog

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie