Prečo je vitamín D najlepší spôsob ochrany pred koronavírusom?

drprotect-poradi-o-zdravi

Aby náš imunitný systém fungoval správne, potrebuje vitamín D. Ten získavame hlavne zo Slnka, no keďže momentálne väčšina z nás pracuje z domu a von vychádza iba málo, musíme ho do tela doplniť v inej forme. Prečo je teda vitamín D skvelým pomocníkom, ktorý vás ochráni pred koronavírusom a na prečo je pre telo taký dôležitý?  

Ako pôsobí vitamín D na našu imunitu?

Vitamín D má komplexné a výrazné účinky na imunitný systém. Dokáže aktivovať tvorbu ochranných protilátok proti baktériám a vírusom. Počas chrípkového obdobia pomáha vitamín D udržiavať rovnováhu v imunitnom systéme, takže pomáha predchádzať chorobám.

Až 90% vitamínu D prijímame zo slnka a keďže to u nás nesvieti  intenzívne počas celého roka, kritickým sa stáva najmä obdobie od novembra do marca. Počas zimných dní jeho množstvo v krvi klesá až o 50%! 

Kam  nechodí slnko, tam  musí  lekár…alebo aj nie, ak rozumne doplníte jeho zásoby.  Nedostatok vitamínu D môže navyše viesť k respiračným ochoreniam ako je astma, tuberkulóza a chronická obštrukčná choroba pľúc. Keďže nový koronavírus napáda najmä pľúca, dostatočný príjem vitamínu D vie znížiť riziko nakazenia sa.

Čo zaručene neviete o vitamíne D?

Vitamín D3 je dôležitý pri mnohých procesoch v organizme, ktoré denne prebiehajú bez nášho vedomia.  Je nevyhnutný  pre správny vývoj a udržanie dobrého zdravia od počatia až po starobu. Potrebujeme ho na to, aby naše telo dokázalo vstrebať vápnik. Bez neho jednoducho povedané vápnik v tele nefunguje. Je teda zodpovedný za vstrebávanie vápnika a fosforu z čreva a tým vlastne aj za kvalitu kostí, zubov aj svalov.  Podporuje aj dobrú imunitu.

Medzi hlavné prejavy nedostatku vitamínu D patria: nepokojný spánok, únava, častá chrípka, svalová slabosť, bolesti kĺbov, reumatoidná artritída, lupienka, depresia, zápaly ďasien, vysoký krvný tlak či srdcové ochorenia. Nedostatok vitamínu D môže mať negatívny vplyv na hustotu kostí, čo má za následok krivicu u detí a krehké, znetvorené kosti u dospelých, časté zlomeniny či bolesti kĺbov u starších ľudí.

Hlavným zdrojom vitamínu D je pobyt na slnku a kvalitná strava. Jeho príjem potravou v súčasnosti je však zanedbateľný, keďže sa nachádza  najmä v tučných morských rybách (tuniak, losos, makrela), v menšom množstve v pečienke, vaječnom žĺtku (tie od sliepok chovaných vo voľnom výbehu obsahujú 4-6 krát viac vitamínu D oproti sliepkam z klietkového veľkochovu),  mliečnych výrobkoch, kvasniciach, hríboch sušených na slnku, v kakau, kokose, či avokáde.

Viaceré klinické celosvetové štúdie  potvrdzujú nedostatok vitamínu D najmä u detí a starších ľudí, diabetikov aj tehotných žien a najmä u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života. Deficit spôsobuje množstvo závažných ochorení.  Najhoršie sú  na tom starší ľudia, tí chodia najmenej na slnko a starnúca pokožka si vytvára menej vitamínu D pri pobyte na slnku, preto je nevyhnutné po 50 roku života denne užívať  aspoň 1000 IU Vitamínu D.

DrProtect_logo_prezentacia_1_1rr

Prihláste sa a odoberajte rady Dr.Protecta a získajte zľavu 5% hneď teraz.

#formular#

V súčastnosti lekári predpisujú starším ľudom  pri osteoporóze len vápnik čo je však nepostačujúce. S vitamínom D si tak zabezpečia nie len pevnejšie kosti ale aj lepšiu kvalitu života.

V minulosti bolo odporúčané dávkovanie vitamínu D oveľa nižšie. Vedci však dospeli k medzinárodnému konsenzu a najnovšie je odporúčaná denná dávka (ODD) vitamínu D najmenej 2000 IU, lepšie však 4000 IU, a to za predpokladu, že aspoň časť z neho sa syntetizuje v pokožke pri pobyte na slnku. Dávke 2000 IU zodpovedá asi 50 μg.

Aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín EFSA prehodnotil a pozmenil odporúčané hodnoty príjmu vitamínu D oproti pôvodnému množstvu 5 µg nasledovne:

  • Deti do 1 roka:      1 000 IU= 25 µg

  • Deti do 10 rokov: 2 000 IU= 50 µg

  • Deti do 17 rokov:  3 000 IU=100 µg

  • Dospelí:                 4 000 IU= 100µg

 Ak chcete znížiť riziko nakazenia koronavírusom, vitamín D je najlepšia voľba.

Ideálnym spôsobom, ako si zdravo doplniť vitamín D sú kapsuly Dr.Protect D-Vitamín.  Tie obsahujú až 2000IU Vitamínu D3 čo predstavuje až 1000% ODD a 150 mg Vápnika pre lepšiu účinnosť  a využiteľnosť v organizme. 

drprotect-odporuca-blog

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie